It’s Here! The NAACP Image Awards Nominees

0
141

The countdown to the 52nd NAACP Image Awards Ceremony, which honors people of color in the entertainment industry, has begun!

The NAACP Image Awards star-studded Class of 2021 will feature some of the entertainment industry’s biggest names. Special performers, R&B legend Maxwell, and Grammy-nominated artist Jazmine Sullivan are set to take the stage. D-Nice, Viola Davis, Trevor Noah, Regina King, and Tyler Perry are all nominated for Entertainer of the Year.

For King, this is her third year in a row being nominated for the category and Perry’s second. Davis was nominated for the top award from 2015-2017. King, Davis, and Perry have all won NAACP’s Entertainer of the Year. For D-Nice and Trevor, this is their first nomination within this category.

The complete lists of nominees is listed below.

SPECIAL AWARD CATEGORIES

Social Justice Impact

  • April Ryan
  • Debbie Allen
  • Lebron James
  • Stacey Abrams
  • Tamika Mallory

Entertainer of the Year

  • D-Nice
  • Regina King
  • Viola Davis
  • Trevor Noah
  • Tyler Perry

MOTION PICTURE CATEGORIES

Outstanding Motion Picture

  • “Bad Boys For Life” (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment)
  • “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • “One Night In Miami…” (Amazon Studios)

Outstanding Actor in a Motion Picture

  • Anthony Mackie – “The Banker” (Apple TV Plus)
  • Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • Delroy Lindo – “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • Forest Whitaker – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
  • Will Smith – “Bad Boys For Life” (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment)

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Issa Rae – “The Photograph” (Universal Pictures)
  • Janelle Monáe – “Antebellum” (Lionsgate)
  • Madalen Mills – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
  • Tracee Ellis Ross – “The High Note” (Focus Features)
  • Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  • Aldis Hodge – “One Night In Miami…” (Amazon Studios)
  • Chadwick Boseman – “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • Clarke Peters – “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • Colman Domingo – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • Glynn Turman – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Anika Noni Rose – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
  • Gabourey Sidibe – “Antebellum” (Lionsgate)
  • Nia Long – “The Banker” (Apple TV Plus)
  • Phylicia Rashad – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
  • Taylour Paige – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

Outstanding Independent Motion Picture

  • “Emperor” (Universal Home Video)
  • “Farewell Amor” (IFC Films)
  • “Miss Juneteenth” (Vertical Entertainment)
  • “The 24th” (Vertical Entertainment)
  • “The Banker” (Apple TV Plus)

Outstanding International Motion Picture

  • “Ainu Mosir” (ARRAY)
  • “His House” (Netflix)
  • “Night of the Kings” (Neon)
  • “The Last Tree” (ArtMattan Productions)
  • “The Life Ahead” (La vita davanti a se) (Netflix)

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

  • Dayo Okeniyi – “Emperor” (Universal Home Video)
  • Dominique Fishback – “Project Power” (Netflix)
  • Jahi Di’Allo Winston – “Charm City Kings” (HBO Max)
  • Jahzir Bruno – “The Witches” (Warner Bros. Pictures)
  • Madalen Mills – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

  • “Da 5 Bloods” (Netflix)
  • “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • “The Banker” (Apple TV Plus)

Outstanding Animated Motion Picture

  • “Onward” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • “Over the Moon” (Netflix)
  • “Scoob!” (Warner Bros. Pictures)
  • “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • “Trolls World Tour” (Universal Pictures)

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture

  • Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Angela Bassett – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Chris Rock – “The Witches” (Warner Bros. Pictures)
  • Jamie Foxx – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Phylicia Rashad – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Outstanding Short Form (Live Action)

  • “Baldwin Beauty” (Powderkeg Media)
  • “Black Boy Joy” (Film Independent Project Involve )
  • “Gets Good Light”
  • “Home”
  • “& Mrs. Ellis” (AMB Productions)

Outstanding Short Form (Animated)

  • “Canvas” (Netflix)
  • “Cops and Robbers” (Netflix)
  • “Loop” (Pixar Animation Studios)
  • “The Power of Hope” (The Power Of Hope)
  • “Windup” (Unity Technologies)

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)

  • Loira Limbal – “Through the Night” (Third Shift Media, Inc.)
  • Melissa Haizlip – “Mr. Soul!” (Shoes In The Bed Productions)
  • Nadia Hallgren – “Becoming” (A Higher Ground Productions and Big Mouth Productions Film for Netflix)
  • Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
  • Remi Weekes – “His House” (Netflix)

DOCUMENTARY CATEGORIES

Outstanding Documentary (Film)

  • “All In: The Fight For Democracy” (Amazon Studios)
  • “Coded Bias” (7th Empire Media)
  • “John Lewis: Good Trouble” (Magnolia Pictures/Participant)
  • “Soul!” (Shoes in the Bed Productions)
  • “On the Record” (HBO Max)

Outstanding Documentary (Television)

  • “And She Could Be Next” (PBS)
  • “Black Love” (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • “Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade” (EPIX)
  • “The Last Dance” (ESPN / Netflix)
  • “Unsung” (TV One)

TELEVISION + STREAMING CATEGORIES

Outstanding Comedy Series

  • “#blackAF” (Netflix)
  • “Black-ish” (ABC)
  • “grown-ish” (Freeform)
  • “Insecure” (HBO)
  • “The Last O.G.” (TBS)

Outstanding Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson – “Black-ish” (ABC)
  • Cedric The Entertainer – “The Neighborhood” (CBS)
  • Don Cheadle – “Black Monday” (Showtime)
  • Idris Elba – “In the Long Run” (Starz)
  • Tracy Morgan – “The Last O.G.” (TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series

  • Issa Rae – “Insecure” (HBO)
  • Folake Olowofoyeku – “Bob Hearts Abishola” (CBS)
  • Regina Hall – “Black Monday” (Showtime)
  • Tracee Ellis Ross – “Black-ish” (ABC)
  • Yara Shahidi – “Grown-ish” (Freeform)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
  • Deon Cole – “Black-ish” (ABC)
  • Jay Ellis – “Insecure” (HBO)
  • Kenan Thompson – “Saturday Night Live” (NBC)
  • Laurence Fishburne – “Black-ish” (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Jenifer Lewis – “Black-ish” (ABC)
  • Marsai Martin – “Black-ish” (ABC)
  • Natasha Rothwell – “Insecure” (HBO)
  • Tichina Arnold – “The Neighborhood” (CBS)
  • Yvonne Orji – “Insecure” (HBO)

Outstanding Drama Series

  • “All Rise” (CBS)
  • “Bridgerton” (Netflix)
  • “Lovecraft Country” (HBO)
  • “Power Book II: Ghost” (Starz)
  • “This Is Us” (NBC)

Outstanding Actor in a Drama Series

  • Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO)
  • Keith David – “Greenleaf” (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Nicco Annan – “P-Valley” (Starz)
  • Regé-Jean Page – “Bridgerton” (Netflix)
  • Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series

  • Angela Bassett – “9-1-1” (FOX)
  • Brandee Evans – “P-Valley” (Starz)
  • Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)
  • Simone Missick – “All Rise” (CBS)
  • Viola Davis – “How To Get Away With Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Clifford “Method Man” Smith – “Power Book II: Ghost” (Starz)
  • Delroy Lindo – “The Good Fight” (CBS All Access)
  • Alphonse Nicholson – “P-Valley” (Starz)
  • Jeffrey Wright – “Westworld” (HBO)
  • Michael Kenneth Williams – “Lovecraft Country” (HBO)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Adjoa Andoh – “Bridgerton” (Netflix)
  • Aunjanue Ellis – “Lovecraft Country” (HBO)
  • Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Mary J. Blige – “Power Book II: Ghost” (Starz)
  • Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)

Outstanding Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • “Hamilton” (Disney Plus)
  • “Little Fires Everywhere” (Hulu)
  • “Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker” (Netflix)
  • “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)
  • “The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • Blair Underwood – “Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker” (Netflix)
  • Chris Rock – “Fargo” (FX)
  • Daveed Diggs – “Hamilton” (Disney Plus)
  • Leslie Odom, Jr. – “Hamilton” (Disney Plus)
  • Nnamdi Asomugha – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • Aunjanue Ellis – “The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)
  • Kerry Washington – “Little Fires Everywhere” (Hulu)
  • Michaela Coel – “I May Destroy You” (HBO)
  • Octavia Spencer – “Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker” (Netflix)
  • Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)

Outstanding News/Information (Series or Special)

  • “AM Joy: Remembering John Lewis Special” (MSNBC)
  • “Desus & Mero: The Obama Interview” (Showtime)
  • “The Color of Covid” (CNN)
  • “The New York Times Presents The Killing of Breonna Taylor” (FX)
  • “The Reidout” (NBC)

Outstanding Talk Series

  • “Red Table Talk” (Facebook Watch)
  • “Tamron Hall” (Syndicated )
  • “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
  • “The Oprah Conversation” (Apple TV Plus)
  • “The Shop: Uninterrupted” (HBO)

Outstanding Reality Program, Reality-Competition or Game Show (Series)

  • “Celebrity Family Feud” (ABC)
  • “Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • “Shark Tank” (ABC)
  • “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)
  • “Voices of Fire” (Netflix)

Outstanding Variety Show (Series or Special)

  • “8:46” (Netflix)
  • “Black Is King” (Disney+)
  • “The Fresh Prince of Bel-Air Reunion” (HBO Max)
  • “VERZUZ” (APPLE TV Plus)
  • “Yvonne Orji: Momma I Made It!” (HBO)

Outstanding Children’s Program

  • “Bookmarks: Celebrating Black Voices” (Netflix)
  • “Craig of the Creek” (Cartoon Network)
  • “Family Reunion” (Netflix)
  • “Raven’s Home” (Disney Channel)
  • “We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical” (HBO)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited–Series)

  • Alex R. Hibbert – “The Chi” (Showtime)
  • Lexi Underwood – “Little Fires Everywhere” (Hulu)
  • Lyric Ross – “This Is Us” (NBC)
  • Marsai Martin – “Black-ish” (ABC)
  • Miles Brown – “Black-ish” (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Don Lemon – “CNN Tonight with Don Lemon” (CNN)
  • Jada Pinkett Smith – “Red Table Talk” (Facebook Watch)
  • Joy Reid – “The Reidout” (NBC)
  • LeBron James – “The Shop: Uninterrupted” (HBO)
  • Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Alfonso Ribeiro – “America’s Funniest Home Videos” (ABC)
  • Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Steve Harvey – “Celebrity Family Feud” (ABC)
  • Kamau Bell – “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)
  • RuPaul – “RuPaul’s Drag Race” (VH1)

Outstanding Guest Performance – Comedy or Drama Series

  • Chris Rock – “Saturday Night Live” (NBC)
  • Courtney B. Vance – “Lovecraft Country” (HBO)
  • Dave Chappelle – “Saturday Night Live” (NBC)
  • Issa Rae – “Saturday Night Live” (NBC)
  • Loretta Devine – “P-Valley” (Starz)

Outstanding Animated Series

  • “Big Mouth” (Netflix)
  • “Central Park” (Apple TV Plus)
  • “Doc McStuffins” (Disney Junior)
  • “She-Ra and the Princesses of Power” (Netflix)
  • “Star Trek: Lower Decks” (CBS All Access)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)

  • Aisha Tyler – “Archer” (FX)
  • Courtney B. Vance – “Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story” (PBS)
  • Dawnn Lewis – “Star Trek: Lower Decks” (CBS All Access)
  • Deon Cole – “Kipo and the Age of Wonderbeasts” (Netflix)
  • Laya DeLeon Hayes – “Doc McStuffins” (Disney Junior)

Outstanding Short Form Series – Comedy or Drama

  • “#FreeRayshawn” (Quibi)
  • “CripTales” (BBC America)
  • “Lazor Wulf” (Adult Swim)
  • “Mapleworth Murders” (Quibi)
  • “Sincerely, Camille” (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Performance in a Short Form Series

  • Giancarlo Esposito – “The Broken and the Bad” (AMC.com )
  • B. Smoove – “Mapleworth Murders” (Quibi)
  • Jasmine Cephas Jones – “#FreeRayshawn” (Quibi)
  • Laurence Fishburne – “#FreeRayshawn” (Quibi)
  • Stephan James – “#FreeRayshawn” (Quibi)

Outstanding Short Form Series – Reality/Nonfiction

  • “American Masters” – Unladylike2020 (PBS)
  • “Benedict Men” (Quibi)
  • “Between The Scenes – The Daily Show” (Comedy Central)
  • “In The Making” (PBS)
  • “Inspire Change Series” (NFL Network)

Outstanding Breakthrough Creative (Television)

  • Katori Hall – P-Valley (Starz)
  • Keith Knight – Woke (Hulu)
  • Ramy Youssef – Ramy (Hulu)
  • Raynelle Swilling – Cherish the Day (OWN: Oprah Winfrey Network)
  • Teri Schaffer – Cherish the Day (OWN: Oprah Winfrey Network)

RECORDING CATEGORIES

Outstanding New Artist

  • Chika – High Rises (Warner Records)
  • Doja Cat – Say So (RCA Records/Kemosabe )
  • D Smoke – Black Habits (WoodWorks Records / EMPIRE)
  • Giveon – When It’s All Said And Done (Epic Records)
  • Skip Marley – Higher Place (Island Records/ Tuff Gong Records)

Outstanding Male Artist

  • Big Sean – Detroit 2 (Def Jam Recordings/G.O.O.D Music)
  • Black Thought – Streams of Thought, Vol. 3: Cane & Able (Republic Records)
  • Charlie Wilson – All of My Love (P Music Group/BMG)
  • Drake – Laugh Now, Cry Later (Republic Records)
  • John Legend – Bigger Love (Columbia Records)

Outstanding Female Artist

  • Beyoncé – Black Parade (Columbia Record/ Parkwood)
  • E.R. – I Can’t Breathe (RCA Records/MBK Entertainment)
  • Jazmine Sullivan – Lost One (RCA Records)
  • Ledisi – Anything For You (Listen Back Entertainment/BMG)
  • Alicia Keys – Alicia (RCA Records)

Outstanding Music Video/Visual Album

  • “I Can’t Breathe” – H.E.R. (RCA Records/MBK Entertainment)
  • “Anything For You” – Ledisi (Listen Back Entertainment/BMG)
  • “Black is King” – Beyonce´ (Columbia Record/ Parkwood)
  • “Brown Skin Girl” – Beyonce’ feat WizKid, SAINt JHN, Blu Ivy Carter (Columbia Record/ Parkwood)
  • “Do It” – Chloe x Halle (Columbia Record/ Parkwood)

Outstanding Album

  • “Alicia” – Alicia Keys (RCA Records)
  • “b7” – Brandy (Brand Nu/eOne)
  • “Bigger Love” – John Legend (Columbia Records)
  • “Chilombo” – Jhené Aiko (Def Jam Recordings)
  • “The Wild Card” – LEDISI (Listen Back Entertainment/BMG)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

  • “Ma Rainey’s Black Bottom” (Music from the Netflix Film) – Branford Marsalis (Milan)
  • “Insecure: Music from the HBO Original Series” – Various Artists (Atlantic Records)
  • “Jingle Jangle: A Christmas Journey” – Various Artists (Atlantic Records )
  • “Soul Original Motion Picture Soundtrack” – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste and Tom MacDougall (Walt Disney Records)
  • “The First Ladies of Gospel: The Clark Sisters Biopic Soundtrack” – Donald Lawrence (Relevé Entertainment)

Outstanding Gospel/Christian Album

  • Chosen Vessel – Marvin Sapp (RCA Inspiration)
  • Gospel According to PJ – PJ Morton (Morton Inspiration / Tyscot Records)
  • I Am – Koryn Hawthorne (RCA Inspiration)
  • Kierra – Kierra Sheard (Karew/RCA Inspiration)
  • The Return – The Clark Sisters (Karew/Motown)

Outstanding Gospel/Christian Song

  • All in His Plan – PJ Morton (Morton Inspiration / Tyscot Records)
  • Never Lost – CeCe Winans (Pure Springs Gospel)
  • Something Has To Break – Kierra Sheard feat. Tasha Cobbs-Leonard (Karew/RCA Inspiration)
  • Strong God – Kirk Franklin (Fo Yo Soul/RCA Records)
  • Touch from You – Tamela Mann (TillyMann Inc.)

Outstanding Jazz Album – Instrumental

  • Be Water – Christian Sands (Mack Avenue Music Group)
  • Music From and Inspired By Soul – Jon Batiste (Walt Disney Records)
  • Omega – Immanuel Wilkins (Blue Note Records)
  • Reciprocity – George Burton (Inner Circle Music)
  • The Iconoclast – Barry Stephenson (Independent)

Outstanding Jazz Album – Vocal

  • Donny Duke and Wonder – Nathan Mitchell (ENM Music Group)
  • Holy Room – Live at Alte Oper – Somi (Salon Africana)
  • Pulling Off The Covers – Mike Phillips (Sono Recording Group)
  • Stronger – Jeff Bradshaw (Bone Deep Enterprises)
  • The Eddy (From The Netflix Original Series) – The Eddy (Arista Records)

Outstanding Soul/R&B Song

  • I Can’t Breathe – H.E.R. (RCA Records/MBK Entertainment)
  • Anything For You – LEDISI (Listen Back Entertainment/BMG)
  • S. feat. H.E.R – Jhené Aiko (Def Jam Recordings)
  • Black Parade – Beyonce’ (Columbia Record/ Parkwood)
  • Do It – Chloe x Halle (Columbia Record/ Parkwood)

Outstanding Hip Hop/Rap Song

  • Deep Reverence feat. Nipsey Hussle – Big Sean (Brand Nu/eOne)
  • Savage Remix – Megan Thee Stallion feat. Beyoncé (300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC)
  • Cool Off – Missy Elliott (Atlantic Records)
  • Laugh Now, Cry Later – Drake (Republic Records)
  • Life Is Good – Future & Drake (Epic Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)

  • Alicia Keys feat. Jill Scott – Jill Scott (RCA Records)
  • Chloe x Halle – Wonder What She Thinks Of Me (Columbia Record/ Parkwood)
  • Jimmy Jam & Terry Lewis feat. Babyface – He Don’t Know Nothin’ Bout It (BMG)
  • Kem feat. Toni Braxton – Live Out Your Love (Motown Records)
  • Ledisi and PJ Morton – Anything For You (Listen Back Entertainment/BMG)

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)

  • Alicia Keys feat. Khalid – So Done (RCA Records)
  • Big Sean feat. Nipsey Hussle – Deep Reverence (Def Jam Recordings/G.O.O.D Music)
  • Chloe x Halle – Do It (Columbia Record/ Parkwood)
  • Jhené Aiko feat. H.E.R. – B.S. (Def Jam Recordings)
  • Megan Thee Stallion feat. Beyoncé – Savage Remix (300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC)

Outstanding International Song

  • Blessed – Buju Banton (Roc Nation Records)
  • Lockdown – Original Koffee (Promise Land Recordings)
  • Pressure (Remix) – Original Koffee feat. Buju Banton (Promise Land Recordings)
  • Tanana – Davido feat. Tiwa Savage (RCA Records/Sony Music U.K./Davido Worldwide Entertainment)
  • Temptation – Tiwa Savage (Motown Records)

Outstanding Producer of the Year

  • Donald Lawrence
  • Hit-Boy
  • Jathan Wilson
  • Sean Keys
  • TM88

LITERATURE CATEGORIES

Outstanding Literary Work – Fiction

  • Black Bottom Saints – Alice Randall (HarperCollins Publishers)
  • Lakewood – Megan Giddings (HarperCollins Publishers)
  • Riot Baby – Tochi Onyebuchi (TorDotCom Publishing, imprint of Tom Doherty Associates)
  • The Awkward Black Man – Walter Mosley (Grove Atlantic)
  • The Vanishing Half – Brit Bennett (Riverhead Books)

Outstanding Literary Work – Nonfiction

  • A Black Women’s History of the United States – Daina Berry (Beacon Press)
  • A Promised Land – Barack Obama (Crown)
  • Driving While Black – Gretchen Sorin (W. W. Norton & Company)
  • Long Time Coming: Reckoning with Race in America – Michael Eric Dyson (St. Martin’s Press)
  • We’re Better Than This – Elijah Cummings (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Debut Author

  • A Knock at Midnight – Brittany Barnett (Penguin Random House)
  • Greyboy: Finding Blackness in a White World – Cole Brown (Skyhorse)
  • Lakewood – Megan Giddings (HarperCollins Publishers)
  • The Compton Cowboys – Walter Thompson-Hernandez (HarperCollins Publishers)
  • We’re Better Than This – Elijah Cummings (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography

  • A Most Beautiful Thing: The True Story of America’s First All-Black High School Rowing Team – Arshay Cooper (Macmillan)
  • A Promised Land – Barack Obama (Crown)
  • Olympic Pride, American Prejudice – Deborah Draper (Simon & Schuster)
  • The Dead Are Arising – Les Payne, Tamara Payne (W. W. Norton & Company)
  • Willie: The Game-Changing Story of the NHL’s First Black Player – Willie O’Ree (Penguin Canada)

Outstanding Literary Work – Instructional

  • Do Right by Me: Learning to Raise Black Children in White Space – Valerie Harrison (Temple University Press)
  • Living Lively – Haile Thomas (HarperCollins Publishers)
  • The Black Foster Youth Handbook – Ángela Quijada-Banks (Soulful Liberation)
  • The Woman God Created You to Be: Finding Success Through Faith–Spiritually, Personally, and Professionally – Kimberla Lawson Roby (Lenox Press)
  • Vegetable Kingdom – Bryant Terry (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Poetry

  • Homie – Danez Smith (Graywolf Press)
  • Kontemporary Amerikan Poetry – John Murillo (Four Way Books)
  • Seeing the Body – Rachel Eliza Griffiths (W. W. Norton & Company)
  • The Age of Phillis – Honorée Jeffers (Wesleyan University Press)
  • Un-American – Hafizah Geter (Wesleyan University Press)

Outstanding Literary Work – Children

  • I Promise – LeBron James, Nina Mata (HarperCollins)
  • Just Like a Mama – Alice Faye Duncan, Charnelle Pinkney Barlow (Simon & Schuster)
  • Kamala Harris: Rooted in Justice – Nikki Grimes, Laura Freeman (Simon & Schuster)
  • She Was the First!: The Trailblazing Life of Shirley Chisholm – Katheryn Russell-Brown, Eric Velasquez (Lee & Low Books)
  • The Secret Garden of George Washington Carver – Gene Barretta, Frank Morrison (HarperCollins)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens

  • Before the Ever After – Jacqueline Woodson (Penguin Random House)
  • Black Brother, Black Brother – Jewell Parker Rhodes (Hachette Book Group)
  • Dear Justyce – Nic Stone (Crown Books for Young Readers)
  • Stamped: Racism, Antiracism, and You: A Remix of the National Book Award-winning Stamped from the Beginning – Jason Reynolds (Hachette Book Group )
  • This is Your Time – Ruby Bridges (Delacorte Books for Young Readers)

WRITING CATEGORIES

Outstanding Writing in a Comedy Series

  • Issa Rae – Insecure – “Lowkey Feelin’ Myself” (HBO)
  • Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon – Little America – “The Rock” (Apple TV+)
  • Michaela Coel – I May Destroy You – “Ego Death” (HBO)
  • Mindy Kaling, Lang Fisher – Never Have I Ever “Pilot” (Netflix)
  • Rajiv Joseph – Little America – “The Manager” (Apple TV+)

Outstanding Writing in a Drama Series

  • Attica Locke – “Little Fires Everywhere” – “The Spider Web” (Hulu)
  • Erika L. Johnson, Mark Richard – The Good Lord Bird – “A Wicked Plot” (Showtime)
  • Jessica Lamour – Little Voice – “Love Hurts” (Apple TV+)
  • Katori Hall – P-Valley – “Perpetratin’” (Starz)
  • Tanya Barfield – Mrs. America – “Shirley” (FX)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special

  • Diallo Riddle, Bashir Salahuddin, D. Rodney Carter, Emily Goldwyn, Rob Haze, Zuri Salahuddin, Bennett Webber, Evan Williams, Will Miles – “Sherman’s Showcase Black History Month Spectacular” (IFC)
  • Eugene Ashe – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)
  • Geri Cole – “The Power of We: A Sesame Street Special” (HBO Max)
  • Lin-Manuel Miranda – “Hamilton” (Disney+)
  • Sylvia L. Jones, Camille Tucker – “The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)

Outstanding Writing in a Motion Picture

  • David E. Talbert – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
  • Kemp Powers – “One Night in Miami…” (Amazon Studios)
  • Lee Isaac Chung – “Minari” (A24)
  • Pete Docter, Kemp Powers, Mike Jones – “Soul” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version (Netflix)

Outstanding Writing in a Documentary (Television or Motion Picture)

  • Mary Mazzio – “A Most Beautiful Thing” (Peacock)
  • Melissa Haizlip – “Mr. Soul!” (Maysles Documentary Center)
  • Nile Cone – “The Beat Don’t Stop” (TV One)
  • Royal Kennedy Rodgers – “Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story” (PBS)
  • Yoruba Richen, Elia Gasull Balada, Valerie Thomas – “The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show” (Peacock)

DIRECTING CATEGORIES

Outstanding Directing in a Comedy Series

  • Anya Adams – Black-ish – “Hair Day” (ABC)
  • Aurora Guerrero – Little America – “The Jaguar” (Apple TV+)
  • Eric Dean Seaton – Black-ish – “Our Wedding Dre” (ABC)
  • Kabir Akhtar – Never Have I Ever – “… started a nuclear war” (Netflix)
  • Sam Miller, Michaela Coel – I May Destroy You – “Ego Death” (HBO)

Outstanding Directing in a Drama Series

  • Cheryl Dunye – Lovecraft Country – “Strange Case” (HBO)
  • Hanelle Culpepper – Star Trek: Picard – “Remembrance” (CBS All Access)
  • Misha Green – Lovecraft Country – “Jig-a-Bobo” (HBO)
  • Nzingha Stewart – Little Fires Everywhere – “The Uncanny” (Hulu)
  • Steve McQueen – Small Axe – “Mangrove” (Amazon Studios)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special

  • Beyoncé Knowles Carter, Emmanuel Adeji, Blitz Bazawule, Kwasi Fordjour – “Black Is King” (Disney+)
  • Christine Swanson – “The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)
  • Chuck Vinson, Alan Muraoka – “The Power of We: A Sesame Street Special” (HBO Max)
  • Eugene Ashe – “Sylvie’s Love” (Amazon Studios)
  • Kamilah Forbes – “Between The World And Me” (HBO)

Outstanding Directing in a Motion Picture

  • David E. Talbert – “Jingle Jangle: A Christmas Journey” (Netflix)
  • George C. Wolfe – “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
  • Gina Prince-Bythewood – “The Old Guard” (Netflix)
  • Radha Blank – “The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
  • Regina King – “One Night in Miami…” (Amazon Studios)

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)

  • Keith McQuirter – “By Whatever Means Necessary: The Times of Godfather of Harlem” (EPIX)
  • Muta’Ali – “Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn” (HBO)
  • Sam Pollard, Maro Chermayeff – “Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children” (Ep. 1 & 2) (HBO)
  • Simcha Jacobovici – “Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade” (EPIX)
  • Yoruba Richen – “The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show” (Peacock)

Be sure to tune in to the 52nd NAACP Image Awards on March 27th at 8 pm EST on BET Networks.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here